Na pewno słyszeliście o słynnych wynalazcach z Doliny Krzemowej, Chin czy Wielkiej Brytanii, ale czy wiedzieliście, że wiele przedmiotów codziennego użytku zostało wynalezionych przez Polaków? Poznajmy historie kryjące się za tymi wynalazkami. 

 

Spinacz

Mały, kolorowy przedmiot, który wydaje się nie być niezbędną rzeczą, ale czy nie jest przydatne kiedy toniemy w essayach na studia? Spinacze wynalazł Józef Hofmann, który był także znanym pianistą. Mówi się, że swój kształt spinacz zawdzięcza wyglądowi klucza wiolinowemu, co moim zdaniem wydaje się być wiarygodną teorią, biorąc pod uwagę ilość czasu, który Hofmann spędzał grając na pianinie.

 

 

Kamizelka kuloodporna

Żołnierze lub policjanci bez kamizelek kuloodpornych? Widok dziś nie do pomyślenia. Cóż, aż do 1897 roku taki widok nie był niczym nadzwyczajnym! Dwóch Polaków, Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń wspólnymi siłami wynaleźli kamizelkę, która chroni przed kulami. Ciekawostką jest, że Żegleń testował kamizelkę na sobie, podczas gdy inni do niego strzelali. Na szczęście próba powiodła się, dokładnie tak, jak obaj planowali.

 

 

Wycieraczki samochodowe

Ulewa podczas jazdy na autostradzie? Dzięki wycieraczkom nie stanowi to dziś większego problemu. Zostały one wynalezione przez Józefa Hofmanna (Tak! Już znacie to nazwisko!). Jak wspominaliśmy wcześniej, był on nie tylko wynalazcą, ale i muzykiem, a inspiracją do zaprojektowania wycieraczek był metronom. Jeśli się zastanowić, rzeczywiście ruszają się one dokładnie w ten sam sposób!

 

 

Esperanto

Wszyscy wiemy, że nauka języków obcych jest świetna, ale czy zastanawialiście się kiedyś jakby to było, gdyby wszyscy Europejczycy mówili w tym samym języku? Ciekawy tego był także Ludwik Zamenhof, który w 1887 roku stworzył uniwersalny język, Esperanto, który bazuje głownie na łacinie – więc jeśli znasz któryś z romańskich czy germańskich języków, być może będziesz w stanie zrozumieć Esperanto. Sprawdźmy: Mi komprenas ĉi tiun frazon!*

 

 

 

Lista polskich wynalazków jest dużo dużo dłuższa, więc jeśli jesteście ciekawi, śmiało dowiedzcie się więcej!

*Rozumiem to zdanie!

 

Tekst autorstwa: