Polscy Nobliści

 

Nagroda Nobla jest wyróżnieniem, które przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinach literatury, nauki, czy za zasługi społeczne. Nagroda ta została ustanowiona ostatnią wolą fundatora Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu. Pierwsza uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Sztokholmie w 1901 roku. Od 1902 roku nagrody wręcza król Szwecji, a uroczystość odbywa się corocznie 10 grudnia. Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród na świecie, a w gronie Noblistów znajdują się również Polacy i Polki! 

 

  1. Maria Skłodowska Curie, polska chemiczka i fizyczka, otrzymała nagrodę Nobla aż dwukrotnie i, jako jedyny naukowiec, w dwóch różnych dziedzinach nauki! Pierwszą nagrodę otrzymała w 1903 roku, wraz z mężem Piotrem Curie, w dziedzinie fizyki za odkrycie polonu. Natomiast w 1911 roku Maria otrzymała drugą nagrodę w dziedzinie chemii za odkrycie pierwiastka radu i jej badania nad promieniotwórczością. 

 

 

2. Henryk Sienkiewicz to jeden z najbardziej znanych pisarzy XX wieku, piszącym „ku pokrzepieniu serc”. Był polskim powieściopisarzem, nowelistą i publicystą. Do jego największych dzieł zalicza się Trylogię Quo vadis, Krzyżaków, czy W pustyni i w puszczy. Otrzymał on Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku za całokształt twórczości. 

 

 

 

3. Władysław Reymont był polskim powieściopisarzem, nowelistą i publicystą. On również otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1924 roku za swoją czterotomową epopeję Chłopi

 

 

4. Nagrodę w dziedzinie literatury zdobył także Czesław Miłosz, polski poeta, prozaik, eseista, tłumacz i dyplomata. Nagrodę otrzymał w 1980 roku za całokształt twórczości. Uznano go za dzieła takie jak Poemat o czasie zastygłym, Ocalenie, Zniewolony Umysł, czy Dolina Issy

 

 

5. Lech Wałęsa to polski działacz związkowy, przywódca „Solidarności” oraz pierwszy polski prezydent wybrany w wyborach powszechnych. Jest on laureatem pokojowej nagrody Nobla, którą otrzymał w 1983 roku. W związku z zakazem jego udziału w uroczystościach wręczenia nagrody przez ówczesne władze w Polsce, nagrodę odebrała w jego imieniu jego żona, Danuta Wałęsa. 

 

 

 

6. Wisława Szymborska, nazywana również pierwszą damą polskiej poezji, była poetką, eseistką oraz tłumaczką. Wśród jej najbardziej znanych tomików znajdziemy takie tytuły jak Wołanie do Yeti, Wszelki wypadek, czy Koniec i początek. Nagrodę nobla w dziedzinie literatury otrzymała w 1996 roku za całokształt twórczości. 

 

 

7. Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla całkiem niedawno, bo w 2019 roku! Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy. Nagrodę otrzymała w dziedzinie literatury za „wyobraźnię narracyjną, która encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. W języku angielskim można przeczytać takie jej dzieła jak Prowadź swój pług przez kości umarłych czy Bieguni.

 

Jak widać Polska może pochwalić się nie tylko pięknem Mazur, gościnnością, znanymi skoczkami narciarskimi i piłkarzami, ale również osiągnięciami wybitnych naukowców, poetów oraz działaczy społecznych. Zachęcamy Was również do zapoznania się z dziełami literackimi naszych polskich Noblistów. 

 

Tekst:

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie#/media/Plik:Marie_Curie_c1920.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Sienkiewicz#/media/Plik:Stanis%C5%82aw_Biza%C5%84ski-H.Sienkiewicz.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Reymont#/media/Plik:W%C5%82adys%C5%82aw_Reymont.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Mi%C5%82osz#/media/Plik:Czeslaw_MIlosz_2_ap.tif
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_Wa%C5%82%C4%99sa#/media/Plik:Lech_Wa%C5%82%C4%99sa_(2019),_FORUM_2000,_Prague_(2).jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wis%C5%82awa_Szymborska#/media/Plik:Wis%C5%82awa_Szymborska_2009.10.23_(1).jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Tokarczuk#/media/Plik:Olga_Tokarczuk-9739.jpg