Poniedziałek, 15 maja. Tydzień rozpoczęliśmy od zdobywania nowych umiejętności i nauki śpiewania bez użycia słów. Zastanawiacie się, czy to jest możliwe? O tym, że nie zawsze trzeba używać słów, by z kimś porozmawiać, przekonali się studenci Erasmusa podczas warsztatów języka migowego Sign Language Workshops – Let’s sing the song. Poprowadziły je przedstawiciele Wielkopolskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Podczas zajęć studenci poznali polski alfabet migowy, nauczyli się wyrażać podstawowe komunikaty. Była to też okazja do nauczenia się migania piosenki, co zapewniło uczestnikom dużo radości

Środa, 17 maja. Studenci programu Erasmus+ w Poznaniu złożyli kolejną wizytę studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku i poprowadzili dla nich lekcję języka francuskiego. Mieli też okazję przedstawić prezentacje o swoich rodzinnych miastach we Francji, angażując się jednocześnie w żywe rozmowy z niemniej zainteresowanymi seniorami. Valentine i Charlotte pochwaliły się urokliwym Rennes, zlokalizowanym w malowniczym regionie Bretanii, natomiast Flo, ku zachwytom słuchaczy, opowiadał o jednym z najbardziej turystycznych miejsc kraju – Marsylii. Nie zabrakło również zdjęć regionalnych potraw oraz filmów przedstawiających tradycyjne miejscowe tańce czy lokalne krajobrazy. Po prezentacjach przyszedł czas na pytania i rozmowy. Zarówno Erasmusi jak i seniorzy w pełni wykorzystali okazję do dyskusji, a gdy nadszedł czas rozstania, pożegnaniom nie było końca!

Energiczna, radosna, pełna motywacji i chęci do pracy - taka powinna być każda Świeżynka. W ESN UAM Poznań mamy to szczęście, że podczas ostatniej rekrutacji znaleźliśmy wiele takich osób. Jedną z najaktywniejszych okazała się być Kasia Jasińska i to ona została przez nas wybrana „Świeżynką miesiąca”. Większość z Was na pewno widziała ją podczas organizowanych przez nas wydarzeń. Kasia kocha języki obce - jest więc bardzo rozmowna - i poznawanie nowych ludzi to dla niej przyjemność. Studiuje na pierwszym roku filologii romańskiej, a w wolnych chwilach chodzi do kina albo na koncerty. Jak przystało na każdego ESN-era - Kasia kocha podróże i poznawanie świata.

ESN Weekly News: Podczas wiosennej rekrutacji dołączyło do nas prawie 30 osób i z tego grona to właśnie Ty wykazałaś się największym zaangażowaniem – gratulujemy! Co Cię zmotywowało, żeby dołączyć do Sekcji? Była to ciekawość, chęć poznania nowych osób czy coś innego?

KASIA: Bardzo dziękuję! Jestem zaskoczona, bo nie wiedziałam, że Świeżynki także otrzymują wyróżnienia. Wydaje mi się, że dużo Świeżynek również poświęciło sporo czasu ESN-owi, więc tym bardziej jest to dla mnie niespodzianką. Chyba mój temperament sprawił, że łatwo mnie dostrzec w tłumie (uczestnicy #HRday wiedzą, co mam na myśli). Próbuję swoich sił w ESN bo wydaje mi się, że jest to sposób na udzielanie się w różnych sferach jednocześnie. Bardzo mi się to podoba, ponieważ łatwo to połączyć z moimi zainteresowaniami. Szukam możliwości robienia czegoś przyjemnego i pożytecznego jednocześnie. Chcę też poznać nowych ludzi i skorzystać z kontaktu z “żywym językiem” - angielskim oraz francuskim. Tutaj właściwie wyłania się moja egoistyczna pobudka: darmowa i ciekawa okazja na ćwiczenie języka

EWN: Do tej pory spróbowałaś swoich sił w różnych projektach. Czy już widzisz dla siebie jakieś konkretne miejsce w Sekcji? Jakiś projekt Cię pochłonął najbardziej?

KASIA: Na początku zdecydowanie przeceniłam swoje możliwości i zapisałam się chyba do pięciu projektów, ale w praktyce wyszło tak, że jakiejś znaczącej pomocy mogłam udzielać tylko w SocialErasmus, Cool’ture i trochę w grupie Event. Ostatnio zdecydowanie najbardziej pochłonął mnie SocialErasmus. To zapewne przez SocialErasmus Week, ponieważ było tam wiele okazji do zaangażowania się. Poza tym SocialErasmus jest zbliżony do akcji, które realizowałam w swoim wolontariacie w liceum, więc chyba w tym projekcie na razie czuje się najswobodniej, ale mam nadzieję, że nabiorę pewności siebie też w innych dziedzinach.

EWN: Mówi się, że bycie członkiem organizacji studenckiej to wolontariat i samemu niewiele można na tym zyskać. W ESN wiemy jednak, że taka działalność daje dużo. Masz już pewien staż w Sekcji, jak więc myślisz, co dało Ci dołączenie do nas?

KASIA: Wiele zawdzięczam temu, że mój start w Sekcji był dla mnie dosyć łatwy. Głównie dlatego, że kilka znajomych czy bliskich mi osób dołączyło razem ze mną, a zdecydowanie przyjemniej jest nie ogarniać wspólnie, niż nie ogarniać samemu. W tym miejscu należą się też podziękowania mojemu Aniołkowi (w ESN UAM Poznań funkcjonuje Program Angel – starsi członkowie Sekcji opiekują się młodszymi w ich pierwszych tygodniach po rekrutacji – red.) - któremu bez skrupułów mogłam zawracać głowę i który jest naprawdę pomocnym przewodnikiem dla roztargnionej Świeżynki. ESN do tej pory dał mi okazję do robienia rzeczy, na które sama bym nawet nie wpadła, ale również mam wrażenie, że nowe obowiązki uczą mnie pewnego rodzaju samodyscypliny. Z każdym wydarzeniem moja perspektywa i horyzonty robią się coraz szersze.

W imieniu ESN Weekly News z Kasią rozmawiała: Agnieszka Grzybowska

Środa, 24 maja, godzina 13:30 – Erasmus in Schools with ESN UAM Poznań

Czwartek, 25 maja, godzina 9:30 – Kindergarten Visit with ESN UAM Poznań

Środa, 31 maja, godzina 10:00 – Play Football at School with ESN UAM Poznań

Pamiętajcie też, że wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia sekcji śledzić możecie na bieżąco nie tylko za pośrednictwem ESN Weekly News. Na mieście mówi się, że warto polubić nasz facebook-owy fanpage!

Kontakt: news.uam.poznan@esn.pl, 785673675

Dyżur w biurze ESN UAM Poznań: piątek (26.05), 16:00-17:00