Program Mentor Polega on na przydzielaniu studentom zagranicznym indywidualnych opiekunów - studentów polskich. Mentorzy mają za zadanie skontaktować się z przydzielonym Erasmusem, odebrać ich z lotniska bądź też dworca kolejowego, pomóc przy zameldowaniu w akademiku, zaprowadzić do Działu Współpracy z Zagranicą oraz do koordynatora wydziałowego programu Erasmus, pomóc w założeniu karty PEKA, konta bankowego, przekazać startera typu pre-paid, oprowadzić po mieście, a w końcu pomóc przy szeroko rozumianej integracji w nowym otoczeniu.


Sekcja ESN UAM Poznań prowadzi każdego roku dwie rekrutacje na mentorów - pierwszą w okresie wakacyjnym na semestr zimowy oraz drugą w styczniu. Informacja ta jest każdorazowo ogłaszana na stronie internetowej sekcji, oraz w miarę możliwości także innymi środkami komunikacji.


W ramach programu Mentor sekcja współpracuje z Mobile Vikings, który dostarcza darmowe startery dla Erasmusów.


OBOWIĄZKI MENTORSKIE
Poniżej przedstawiamy zadania, jakie Was czekają po przyjeździe Waszego Erasmusa do Poznania:

1. Odebrać Erasmusa z lotniska bądź dworca i pomóc mu trafić do akademika. Jeśli Erasmus przyjeżdża wcześniej (tzn. przed oficjalną datą przyjazdu Erasmusa do akademika), należy zorganizować mu jakiś hostel bądź zapytać się, czy w akademiku będzie wcześniej dla niego miejsce. Nieważne, o której godzinie przyjedzie Erasmus, w recepcji ktoś jest 24h/dobę. Z Erasmusem należy się  wybrać do administracji akademika (która przeważnie jest otwarta do godz. 15), gdzie studenci dostaną indywidualny numer konta, na który muszą wpłacać pieniądze na akademik (bardzo możliwe, że będą musieli zapłacić w ciągu paru dni, dlatego będziecie musieli iść z nimi także na pocztę lub do banku). W administracji wyrobią im także kartę mieszkańca, do której potrzebne jest zdjęcie (na kartę będą musieli poczekać ok. 7-14 dni, dlatego do tego czasu dostaną tymczasowe karty).  

2. Pójść z Erasmusem do Urzędu Miasta przy ul. Libelta 16/20 w celu zameldowania na pobyt czasowy (tylko jeżeli Erasmus jest spoza Unii Europejskiej, np. z Turcji, Norwegii, Macedonii, Albanii).

3. Pójść z Erasmusem do Wydziałowego Koordynatora Programu Erasmus+, aby ustalić plan, odebrać legitymację i załatwić wszystkie formalności. Strona z informacją dotyczącą koordynatorów wydziałowych: https://erasmus.amu.edu.pl/erasmus/obsluga-kontakt/koordynatorzy-wydzialowi.

4. Pomóc przy wyrabianiu karty PEKA (potrzebne zdjecie).

5. Przyprowadzić Erasmusa na Inaugurację (informacja również pojawi się na stronie www.uam.esn.pl) w Sali Lubrańskiego przy ul. Wieniawskiego 1.

6. W razie problemów zdrowotnych należy iść z Erasmusem do lekarza przy ul. Piątkowskiej przy akademikach lub przy ul. Taczaka. 

7. Pomóc Erasmusowi z pierwszymi zakupami i innymi czynnościami wymagającymi znajomości języka polskiego.

8. Zabrać Erasmusa na spacer po Poznaniu i po okolicy, w której mieszka.

W kolejnych tygodniach i miesiącach Mentor powinien pozostać w kontakcie z Erasmusem, upewniać się, że wszystko jest w porządku oraz informować Erasmusa o wycieczkach, projektach i imprezach organizowanych przez ESN UAM Poznań. 


NUMERY TELEFONÓW DO AKADEMIKÓW:
DS. Jowita: (061) 829-24-00
DS. Zbyszko: (061) 820-16-12
DS. Jagienka: (061) 829-15-92

 

Koordynator:

 

Miłosława Tomczak
Mentor

mentor.uam.poznan@esn.pl

http://esn.pl/pl/program-mentor