Program Erasmus+ to projekt, który daje studentowi niesamowitą szansę na rozwój i edukację nie tylko w innym kraju, ale na nowej uczelni, przez co może poznać odmienny sposób nauczania. Daje to możliwość na naukę języka, nawiązanie nowych znajomości, uczestnictwo w zajęciach, których nie oferuje macierzysta uczelnia, ale także na poznanie odmiennej kultury. To także czas dużej samodzielności i nauki dorosłego życia, wyjazd z programu Erasmus+ to niezwykła szansa i wiele korzyści. Jednak co zrobić, aby móc wyjechać? Po pierwsze - trzeba chcieć ;). Kolejno postępować według niżej wymienionych podpunktów:
 
  1. Zapoznaj się z terminem spotkania informacyjnego na Twoim wydziale ( pamiętaj, że każdym wydziale może się on różnić, a w razie wątpliwości kontaktuj się w koordynatorem).
  2. Wybierz się na spotkanie.
  3. Zapoznaj się z ofertą uczelni partnerskich dedykowanych dla Twojemu kierunkowi.
  4. Jeśli uczelnie dla Twojego kierunku Ci nie odpowiadają, skontaktuj się z koordynatorem na jego dyżurze i porozmawiaj czy możesz skorzystać z miejsca oferowanego na Twoim wydziale, jednak dla innego kierunku.
  5. Jeśli masz taką możliwość porozmawiaj ze studentami, którzy studiowali na wybranych przez Ciebie uczelniach.
  6. Złóż wniosek za pośrednictwem USOS-a, w którym między innymi napiszesz swoje CV i list motywacyjny w języku polskim, jak i wybranym przez siebie języku obcym oraz wybierzesz interesujące Ciebie 3 zagraniczne uczelnie (instrukcja w naszym poradniku „Erasmus bez tajemnic”).
  7. Kolejno musisz dostarczyć koordynatorowi wydziałowemu komplet wymaganych dokumentów tj. zaświadczenie o średniej ocen, certyfikat językowy itp. Spis wymaganych dokumentów powinien znajdować się na stronie twojego wydziału/instytutu.
  8. Jeśli dostaniesz się na stypendium w systemie USOS zostanie to odnotowane, następnie musisz śledzić emaila, być w kontakcie z koordynatorem, udać się na spotkanie informacyjne oraz przygotowywać się do wyjazdu, jednak po więcej wskazówek zapraszamy do – „Erasmus bez tajemnic” .
 
Aktualną listę koordynatorów można znaleźć tutaj: https://bit.ly/2tJojrO
Przydatne linki:
Grupa Erasmus Family UAM Poznań na Facebook
Grupa Wyjazdy z Erasmus+ na Facebook​
 
Masz pytania? Nasz Ambasador Erasmusa chętnie na nie odpowie!