Program Buddy polega na przydzielaniu studentom zagranicznym indywidualnych opiekunów - studentów polskich, czyli Buddies. Buddies mają za zadanie skontaktować się z przydzielonym Erasmusem, odebrać ich z lotniska bądź też dworca kolejowego, pomóc przy zameldowaniu w akademiku, zaprowadzić do Działu Współpracy z Zagranicą oraz do koordynatora wydziałowego programu Erasmus, pomóc w założeniu karty PEKA, konta bankowego, przekazać startera typu pre-paid, oprowadzić po mieście, a w końcu pomóc przy szeroko rozumianej integracji w nowym otoczeniu.
Sekcja ESN UAM Poznań prowadzi każdego roku dwie rekrutacje na Buddies- pierwszą w okresie wakacyjnym na semestr zimowy oraz drugą w styczniu. Informacja ta jest każdorazowo ogłaszana na stronie internetowej oraz na kanałach społecznościowych sekcji.
OBOWIĄZKI BUDDY
Poniżej przedstawiamy zadania, jakie na Was czekają po przyjeździe Waszego Erasmusa do Poznania:
1. Odebrać Erasmusa z lotniska bądź dworca i pomóc mu trafić do akademika/mieszkania.
W sytuacji, kiedy ani Wy, ani Wasi znajomi, nie będziecie w stanie go odebrać, napiszcie o tym na grupie dla buddies na Facebooku. Jeśli Erasmus przyjeżdża wcześniej (tzn. przed oficjalną datą przyjazdu Erasmusa do akademika), należy pomóc mu w zorganizowaniu jakiegoś noclegu bądź zapytać się, czy w akademiku będzie wcześniej dla niego miejsce. Nieważne, o której godzinie przyjedzie Erasmus, w recepcji ktoś jest 24h/dobę. Z Erasmusem należy się wybrać do administracji akademika (która przeważnie jest otwarta do godz. 15), gdzie studenci dostaną indywidualny numer konta, na który muszą wpłacać pieniądze na akademik – czynsz za pierwszy miesiąc oraz kaucję za pokój – i dostarczyć potwierdzenie do administracji. Bardzo możliwe, że będą musieli zapłacić w ciągu paru dni, dlatego będziecie musieli iść z nimi także na pocztę lub do banku. W administracji wyrobią im także kartę mieszkańca, do której potrzebne jest zdjęcie (na kartę będą musieli poczekać ok. 7-14 dni, dlatego do tego czasu dostaną tymczasowe karty).
Będąc w administracji, nie zapomnijcie wziąć specjalnego formularza meldunkowego. Jest on niezwykle ważny dla studentów spoza Unii Europejskiej. Dla studentów z UE nie ma wymogu meldunku w Urzędzie Miasta.
2. Pójść z Erasmusem do Urzędu Miasta przy ul. Libelta 16/20 w celu zameldowania na pobyt czasowy (tylko jeżeli Erasmus jest spoza Unii Europejskiej, np. z Turcji, Norwegii, Macedonii, Albanii).
Należy udać się tam w ciągu 30 dni od przybycia Erasmusa do Polski. Dokumenty, które musi posiadać to wypełniony wniosek meldunkowy oraz paszport z ważną wizą. Ważne, by na wniosku data wyjazdu pokrywała się z datą, która jest na wizie. Następnie po 3-4 tygodniach należy wrócić z potwierdzeniem, które otrzymacie po złożeniu wniosku, w celu odbioru numeru PESEL.
3. Pójść z Erasmusem do Wydziałowego Koordynatora Programu Erasmus+, aby ustalić plan, odebrać legitymację i załatwić wszystkie formalności. Strona z informacją dotyczącą koordynatorów wydziałowych: https://erasmus.amu.edu.pl/erasmus/obsluga-kontakt/koordynatorzy-wydzialowi.
4. Pomoc przy wyrabianiu karty PEKA (potrzebne zdjęcie).
Najwygodniej jest złożyć wniosek przez Internet. Możecie to zrobić za swojego Erasmusa, jeśli poda Wam dane, ale strona jest również dostępna po angielsku. Wyrobienie PEKI zajmuje około 2 tygodni, więc jeśli złożą wniosek odpowiednio wcześnie, karta będzie gotowa do odbioru zaraz po przyjeździe.
5. Przyprowadzić Erasmusa na Inaugurację (informacja również pojawi się na stronie www.uam.esn.pl) Śledźcie grupę na Facebooku dla Buddies i przypominajcie, żeby Erasmo śledzili nasz fanpage oraz swoją grupę. Tam będą wszystkie ważne informacje o bieżących eventach, a przede wszystkim o Orientation Week.
6. W razie problemów zdrowotnych należy iść z Erasmusem do lekarza przy ul. Piątkowskiej przy akademikach lub przy ul. Taczaka.
7. Pomóc Erasmusowi z pierwszymi zakupami i innymi czynnościami wymagającymi znajomości języka polskiego.
8. Zabrać Erasmusa na spacer po Poznaniu i po okolicy, w której mieszka. Teraz czas na przyjemności! Pokaż Erasmo piękno miasta, ciesz się nową znajomością, zaprzyjaźnijcie się i razem uczestniczcie w eventach organizowanych przez ESN UAM Poznań.
NUMERY TELEFONÓW DO AKADEMIKÓW:
DS. Jowita: (061) 829-24-00
DS. Zbyszko: (061) 820-16-12
DS. Jagienka: (061) 829-15-92
Koordynator:
Filip Franowski
Buddy
Follow us