Orientation Week właśnie się zakończył, jednak to dopiero początek przygody nowo przybyłych Erasmusów w Poznaniu. Dowiedzcie się jak upłynął im pierwszy pełen wrażeń tydzień!

Poniedziałek, 26 lutego. Nadeszła ta chwila! 26 lutego uroczyście rozpoczęliśmy Orientation Week. Pierwszym wydarzeniem była uroczysta inauguracja semestru i powitanie nowych studentów przez władze uczelni. Erasmusi otrzymali wiele przydatnych informacji dotyczących tego, jak odnaleźć się w obcym dla nich mieście i co robić by ich pobyt tutaj był bezpieczny. Wieczorną częścią powitania było Flag Party w klubie 9stóp, które okazało się tylko wstępem do większej zabawy. Pierwszy dzień OW zakończył się imprezą w Cuba Libre, łączącą zagranicznych studentów wszystkich poznańskich uczelni. Śmiało można powiedzieć, że było to rozpoczęcie zapowiadające bardzo udany semestr!

Wtorek, 27 lutego. 18 studentów programu Erasmus+ pod czujnym okiem ich Ambasadorki Asi wybrało się na niezapomnianą wycieczkę na Termy Maltańskie – jedno z tych wydarzeń, które już na stałe wpisały się w ESN-owe atrakcje! Wielonarodowi reprezentanci Turcji, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Francji aktywnie wykorzystali całe dwie godziny zabawy zjeżdżając na zjeżdżalniach, pływając na dworze walcząc jednocześnie z gęstą parą (i zamarzającymi włosami), aby pod koniec wypadu rozluźnić zmęczone mięśnie w basenie z leczniczą słoną wodą. W ten sam dzień Erasmusi mieli także okazję zwiedzić Poznań i poznać tajemnice miasta, które będzie ich domem przez najbliższe pół roku. Miejmy nadzieję, że ten pobyt przyniesie im wyłącznie najlepsze wspomnienia!

Środa, 28 lutego. Pomimo mroźnego poranka, pokaźna grupa Erasmusów stawiła się na lodowisku Ligawa, żeby spróbować swoich sił w jeździe na lodzie. Tak, spróbować – dla wielu z nich był to bowiem debiut! Zabawa w fantastycznej atmosferze trwała pełną godzinę. Wieczorny Pub Crawl był natomiast znakomitą okazją do nawiązania nowych znajomości i poznania najbardziej uczęszczanych lokali w mieście. W ramach urozmaicenia spaceru przygotowano małe wyzwania – odważni ochotnicy mieli za zadanie zmierzyć się z polskimi łamaczami językowymi bądź zrobić sobie zdjęcie z nieznajomym. W każdym lokalu na grupy czekały także zabawy towarzyskie! Wszystkie grupy zakończyły wieczór w pubie Kultowa – miejscu, które powinien znać każdy student Erasmusa – gdzie wymieniano się wrażeniami i przygodami z Pub Crawlu... aż do białego rana.

Czwartek, 1 marca. Lech to marka piwa popularna nie tylko lokalnie, ale i w całej Polsce – a wytwarzana w Poznaniu! Z niepowtarzalnej okazji prześledzenia całego procesu powstawania tego złocistego trunku skorzystali Erasmusi z Włoch, Chorwacji, Węgier, Grecji, Rumunii i Korei, a anglojęzyczny przewodnik nie pozwalał im się nudzić, przekazując informacje w przystępny i bardzo interesujący sposób. Wyposażeni w wiedzę na temat tego, co dzieje się z piwem zanim trafi do ich rąk i historycznymi ciekawostkami z przeszłości marki studenci zakończyli wycieczkę degustacją jednego z trzech wybranych przez siebie rodzajów piw. Tylko pozazdrościć!

Piątek, 2 marca. Zwiedzanie Bramy Poznania, czyli interaktywnego muzeum historii Ostrowa Tumskiego, również na stałe wpisało się już w kalendarz Orientation Week. Zwiedzający rozpoczęli swoją podróż w czasie za pomocą autoprzewodników, dzięki czemu każdy z nich mógł całkowicie oderwać się od świata zewnętrznego i stanąć sam na sam z ciekawostkami z bogatej przeszłości tej dzielnicy Poznania. Część grupy zdołała również zwiedzić pobliską Katedrę, a następnie zakończyć wyjście obiadem pod postacią najbardziej tradycyjnego polskiego dania – pierogów. Ten dzień chyba nie mógłby wyglądać lepiej!

Sobota, 3 marca. Orientation Week nie mógłby się obyć bez należytego zwieńczenia - w iście europejskim stylu! Po wszystkich bogatych doświadczeniach zebranych podczas całego tygodnia studenci Erasmusa odnaleźli w sobie wystarczająco dużo siły, aby powołać do życia ostatnie wydarzenie, i tak wspólnym wysiłkiem odbył się Buddy Evening połączony z Eurodinnerem. Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować potrawę ze swojego ojczystego kraju, w rezultacie czego stoły w klubie 9stóp uginały się tego wieczora od niebywałej ilości dań, a na każdym talerzu widniało całe spektrum kulinarne. Po tej wielkiej uczcie nadszedł czas na spontaniczną grę integracyjną, podczas której uczestnicy rozmawiali w parach przez minutę na rozmaite tematy. Reszta wieczoru upłynęła zaś w rytmie muzyki. A pamiętać trzeba, że to dopiero początek…

Zachowując najlepsze na koniec, oto nasza wisienka na torcie – nostalgiczna podróż w przeszłość naszego Erasmusa z roku 2017, Pedro Henriquesa z Portugalii, który postanowił opowiedzieć Wam o tym dlaczego raz Poznań, zawsze Poznań... oraz za co jest wdzięczny ESN-enerom!

„Hmm… To nie jest takie proste podsumować cały rok na wspaniałym UAM w Poznaniu. Wiele czynników składa się na to niesamowite przeżycie – środowisko akademickie miasta, pracownicy UAM-u, wszystkie osoby z naszej wspaniałej sekcji ESN, nasze wycieczki i imprezy… Chciałbym też podkreślić, jak ważne są działania projektu SocialErasmus – tak małe gesty mogą zdziałać tak wiele dla lokalnych mieszkańców. Chcę bardzo podziękować członkom ESN UAM Poznań za ich niestrudzone wysiłki, aby uczynić czas spędzony w Poznaniu prawdziwie niezapomnianym!”

To my Ci dziękujemy, Pedro!

 

Piątek, 9 marcaErasmus in School with ESN UAM Poznań

Pamiętajcie też, że wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia sekcji śledzić możecie na bieżąco nie tylko za pośrednictwem ESN Weekly News. Na mieście mówi się, że warto polubić nasz facebookowy fanpage!

Dyżury ESN UAM Poznań: http://uam.esn.pl/en/office-hours

Skontaktuj się z ESN Weekly News: news.uam.poznan@esn.pl