Sobota, 6 maja. 9 maja w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Europy. Z tej okazji podczas weekendu najbliższego tej dacie, jak kontynent długi i szeroki przez miasta w różnych krajach przechodzą europejskie pochody. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie od 18 lat w ulicami Warszawy przechodzi Parada Schumana (nazwana tak na cześć Roberta Schumana, dwukrotnego premiera Francji, współtwórcy idei zjednoczonej Europy). W tym roku jednym z tematów przewodnich Dnia Europy był Program Erasmus+, obchodzący obecnie swoje 30 urodziny, dlatego w Paradzie uczestniczyli licznie zarówno przedstawiciele różnych Sekcji ESN, jak i Erasmusi, przebywający aktualnie w naszym kraju. Na gości Europejskiego Miasteczka Schumana czekał też specjalny namiot ESN, w którym każdy mógł zapoznać się z działalnością naszej organizacji od podszewki.

Wtorek, 8 maja. W polskiej bazie potencjalnych Dawców Szpiku znajduje się już ponad milion osób – to jeden z najlepszych wyników w Europie! Mając na uwadze fakt, że każdy Dawca to szansa na nowe życie dla kogoś ciężko chorego, postanowiliśmy włączyć się w akcję Dnia Dawcy Szpiku. Przez dwa dni można nas było spotkać na Wydziałach Historycznym i Neofilologii, gdzie rejestrowaliśmy osoby chętne podzielić się zdrowiem z innymi. Efekt? Polska baza Dawców Szpiku wzbogaciła się o 54 nowych, potencjalnych bohaterów!

Czwartek, 10 maja. Otworzyliśmy pierwszy w Poznaniu (a dziesiąty w Polsce) Pokój Życzliwości. Wyremontowaliśmy oraz wyposażyliśmy świetlicę na Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży jednego z poznańskich szpitali. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, wraz ze studentami programu Erasmus+ wspólnie pracowaliśmy nad Pokojem Życzliwości przez cały ostatni weekend. Dzięki temu szpital zyskał nowoczesne pomieszczenie, w którym może być prowadzona terapia zajęciowa. Oprócz tego spędziliśmy też wspaniałe chwile z pacjentami, prowadząc gry i zabawy integracyjne. Pokój Życzliwości jest efektem współpracy pomiędzy Erasmus Student Network Polska oraz Stowarzyszeniem Pozytywne.com, dzięki funduszom z inicjatywy „Go Social with ESAA” organizowanej przez Erasmus+ Student and Alumni Association.

Czwartek (10.05) – Piątek (11.05). Grillowanie to w Polsce rodzaj sportu narodowego. Trudno się więc dziwić, że organizowane przez Parlament Samorządu Studentów UAM Wielkie Grillowanie od lat cieszy się ogromną popularnością. Nie inaczej było i w tym roku! Czymże jest zła pogoda wobec grillowanych kiełbasek, koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej i wielu innych atrakcji, łącznie z możliwością spędzenia czasu w pozytywnie zakręconym towarzystwie? Co najmniej kilka tysiącom studentów, w tym również Erasmusom i członkom Secji ESN UAM Poznań, niestraszna była niska temperatura, o czym można się było przekonać na Kampusie Morasko, gdzie przez dwa wieczory bawiliśmy się wśród zapachu smażonych kiełbasek i przy koncertach między innymi Luxtorpedy i Taco Hemingway’a.

Mówi się, że wysportowani ludzie to elastyczni ludzie. Dowodem tego jest chociażby nasza ESN-erka miesiąca kwietnia - Ania Majtyka! Dlaczego tak sądzimy? Ponieważ oprócz tego, że koordynuje Projekt Sport, dodatkowo udziela się także w grupach projektowych Travel, SocialErasmus, Event i ESN Weekly News. Być może to dlatego, że Anię fascynuje wszystko co nowe. Nie może ustać w miejscu - jej największą pasją są podróże. Uwielbia odkrywać świat i oddawać się przygodzie. Studiuje na drugim roku dietetyki, z czego wynika pewnie jej inne zainteresowanie... jedzeniem. Co jeszcze lubi w życiu? Ludzi! A ludzie - co pozwolimy sobie dodać - uwielbiają ją!

ESN Weekly News: Za nami rozgrywki ESNOLYMPICS. Opowiedz nam, jak wyglądała praca nad tak dużym eventem? Najpierw organizowałaś zawody dla poznańskich sekcji, potem uczestniczyłaś w rozgrywkach w Krakowie. Na pewno wymagało to wiele zaangażowania i cierpliwości.

ANNA: Nad ESNOLYMPICS zaczęliśmy pracować już w grudniu. Może się wydawać, że mieliśmy dużo czasu, jednak w rzeczywistości to bardzo złożony projekt, więc kilka kolejnych miesięcy, aż do kwietnia, spędziliśmy na intensywnej pracy, próbując pozyskać sponsorów i partnerów, załatwiając posiłki, rozdzielając zadania, rezerwując hale sportowe, promując wydarzenie, upewniając się, że każda uczelnia będzie posiadała swoją dobrze wyselekcjonowaną reprezentację, zastanawiając się, co zrobić, by uczestnicy rozgrywek byli zadowoleni i wynieśli z tego niezapomniane wspomnienia. Jestem profesjonalistką, dlatego spędziłam wiele  nocy na rozmyślaniach, ale muszę przyznać, że było warto!

EWN: Czy trudno jest być jednocześnie organizatorem ESNOLYMPICS i wiernym kibicem dla swojej drużyny, trzymać emocje pod kontrolą?

ANNA: Muszę przyznać, że podczas rozgrywek w Poznaniu mój umysł był stale zajęty kwestiami organizacyjnymi. Śmiałam się, że to moje "dziecko", dlatego nie spuszczałam go z oka nawet na sekundę. mimo to starałam się być razem z moim zespołem i radować razem z nimi. Na szczęście mogłam liczyć na wsparcie pozostałych członków ESN, którzy próbowali mnie uspokajać, zapewniając że wszystko jest w porządku i nie muszę się o nim martwić.

ESNOLYMPICS na poziomie krajowym znacznie różnił się od rozgrywek w Poznaniu. Nie byłam już organizatorką w dotychczasowym znaczeniu tego słowa - przyjechaliśmy jako goście, żeby zaprezentować się jak najlepiej i dobrze przy tym bawić. Szczęśliwie reprezntacja z Poznania była najlepszą, jaką mogłam sobie wymarzyć. Dogadywaliśmy się na każdej płaszczyźnie, naprawdę się zaprzyjaźniliśmy, spędzając razem każdą minutę naszego pobytu w Krakowie, świętując razem podczas rozgrywek i śmiejąc się w wolnych czasie - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Gdyby istniał konkurs na najbardziej zgraną drużynę, z pewnością byśmy go wygrali!

EWN: Jak to się stało, że koordynujesz projekt Sport? Czy to wynika z Twoich zainteresowań, czy raczej ktoś Cię do tego zmotywował?

ANNA: Sport jest obecny w moim życiu od dziecka. Pochodzę ze sportowej rodziny. Lubię być aktywna, ciągle w ruchu. Poza tym myślę, że emocje, których doświadcza siępodczas niektórych gier są wyjątkowe i niepowtarzalne. Natomiast moja decyzja o ubieganie się o stanowisko Koordynatorki była spontaniczna. Nie myślałam o tym zbyt mocno, ponieważ nie wiedziałam, czy mam wystarczające umiejętności i doświadczenie potrzebne do zajmowania się takim projektem. Byli jednak tacy, którzy we mnie wierzyli i to oni zasiali w mojej głowie ziarenko, które zaczęło rosnąć i wyrosło na Koordynatorkę. Dzisiaj jestem im wdzęczna, bo to dla mnie dobra, życiowa lekcja - nie czekaj, aż będziesz gotowa - po prostu zrób to, a ze wszystkim sobie poradzisz. Jeśli nie spróbujesz, nigdy nie zdobędziesz doświadczenia, którego potrzebujesz.

EWN: Powoli zbliża się koniec roku akademickiego. Wiosna (teoretycznie) w pełni. Jakie masz pomysły na swój Projekt na te ostatnie tygodnie?

ANNA: Cóż, muszę przyznać, że moje plany dosyć mocno zależą od pogody, ponieważ chcieliśmy zorganizować wydarzenia na świeżym powietrzu, takie jak piłka plażowa nad rzeką bądź jeziorem, spacel na wzgórze Morasko, wspólnie z SocialErasmus chcieliśmy też zorganizować gry z uczniami szkół, które także miałyby się odbyć na zewnątrz. Dlatego też jako grupa musimy przeprowadzić burzę mózgów i przygotować coś na chłodniejsze dni. Dobre jest jednak to, że bez względu na to jak jest zimno, podczas zawodów sportowych z pewnością się rozgrzejemy.

W imieniu ESN Weekly News z Anią rozmawiała: Agnieszka Grzybowska

Poniedziałek, 15 maja, godzina 17:00 – Sign Language Workshop – Let’s sing the song!

Środa, 17 maja, godzina 10:00 – French lesson for Seniors with ESN UAM Poznań

Sobota, 20 maja, godzina 18:40 – Long Night of Museums with ESN UAM Poznań

Środa, 31 maja, godzina 10:00 – Play football at school with ESN UAM Poznań

Pamiętajcie też, że wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia sekcji śledzić możecie na bieżąco nie tylko za pośrednictwem ESN Weekly News. Na mieście mówi się, że warto polubić nasz facebook-owy fanpage!

Kontakt: news.uam.poznan@esn.pl, 785673675

Dyżur w biurze ESN UAM Poznań: piątek (19.05), 16:00-17:00