Wtorek, 30 maja. Przy okazji International Theater Meeting „OFF SITUATIONS” postanowiliśmy, w ramach projektu Cool’ture, zabrać Erasmusów do Centrum Rezydencji Teatralnej „Scena Robocza” na spektakl „Kopflos” (miał formę pokazu żonglerki) i „World Music Concert PAPA and friends”. W obydwu pokazach występowali artyści z różnych krajów. Klimatyczne wnętrza Sceny Roboczej i charakter wydarzeń artystycznych wywarły na nas ogromne wrażenie.

Środa, 31 maja. Wiele razy już powtarzaliśmy, że sport to zdrowie. I powtarzać to będziemy nadal, chociażby przy okazji wydarzeń takich jak mecz piłkarski pomiędzy drużyną złożoną ze studentów z Włoch i Turcji a uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 w Poznaniu. Tradycyjnie już wydarzenie było nie tylko okazją do sportowej (ale przyjacielskiej!) rywalizacji, lecz również okazją do przełamania barier językowych.

Piątek, 2 czerwca. Po jedenastu miesiącach intensywnych działań, nadszedł w naszej Sekcji czas na zmiany. Walne Zebranie Członków  - czyli najważniejsze spotkanie ESN UAM Poznań w całym roku akademickim – było okazją do zmian kadrowych. Członkowie ustępującego Zarządu podsumowali swoją kadencję oraz podziękowali członkom Sekcji za wspólną pracę przez ostatni rok, a nawet dwa, w przypadku Kai Janiszewskiej, która funkcję Przewodniczącej sprawowała od 2015 roku. W czasie siedmiogodzinnych obrad wybraliśmy pięciu nowych bohaterów, którzy z początkiem lipca rozpoczną swoją kadencję. Poniżej prezentujemy skład Zarządu ESN UAM Poznań na rok akademicki 2017/2018:

Przewodnicząca – Natalia Zielińska

Zastępczyni Przewodniczącej – Patrycja Płachecka

Członek Zarządu ds. Finansowych – Władysław Olchowski

Członkini Zarządu ds. Zasobów Ludzkich (HR) – Agnieszka Grzybowska

Członek Zarządu ds. Promocji (PR) – Dominik Kurzawski

Podczas Zebrania sprawozdanie ze swojej kadencji złożyli też ustępujący członkowie Komisji Rewizyjnej, których zadaniem przez ostatnie miesiące była kontrola pracy Zarządu i Koordynatorów. WZC to też okazja do wyboru nowych członków Komisji. Tak się złożyło, że swoje kandydatury na to stanowisko ponownie zgłosili Karol Wiśniewski i Aleksandra Florkowska – oboje uzyskali poparcie. Ostatnie miejsce w Komisji, które dotąd zajmowała Daria Dudziak, obejmie Izabella Grembowska, dotychczasowa Zastępczyni Przewodniczącej. Na samym końcu wybrano także Delegata i Vice-delegata ESN UAM Poznań, którzy będą reprezentowali interesy Sekcji podczas zjazdów statutowych ESN. Funkcje te obejmą odpowiednio: Patrycja Płachecka i Natalia Zielińska.

Pochodzi z Bydgoszczy, którą kocha i do której chętnie wraca. Kończy trzeci rok studiów na kierunku filologia polska na specjalności dziennikarskiej i wydawniczej. Pasjonuje się fotografią, szczególnie portretową, ponieważ można dzięki niej współpracować z ludźmi i ukazywać ich emocje. Kocha podróżować, szczególnie w góry, gdzie czuje się najlepiej. Interesuje się sztuką i architekturą. Uwielbia też piec słodkości. I jeszcze jedno - właśnie została ESN-erką miesiąca! Kto taki? Agnieszka Grzybowska, Koordynatorka projektu SocialErasmus, a od lipca także Członkini Zarządu ESN UAM Poznań ds. Zasobów Ludzkich! Do Sekcji dołączyła zaledwie 8 miesięcy temu, ale przez ten czas nie próżnowała, a efekty jej pracy widać było na każdym kroku. Zobaczcie sami, co miała nam do powiedzenia!

ESN Weekly News: Bądźmy szczerzy, tytuł ESN-erki miesiąca musiał do Ciebie trafić prędzej czy później.

AGNIESZKA: Bardzo dziękuję i nie ukrywam, że to dla mnie ogromne zaskoczenie i radość. To chyba jedno z najprzyjemniejszych zakończeń miesiąca, kiedy siedząc spokojnie w domu, dowiadujesz się, jak wielkie wyróżnienie otrzymałeś. Każde pozytywne słowo i reakcja związane z moją działalnością są dla mnie motywacją do dalszej pracy. To wspaniałe uczucie, gdy widzisz, że inni doceniają Twoje zaangażowanie. Jednak dobrze wiem, że ten tytuł dotyczy oczywiście wszystkich wydarzeń, które były zorganizowane, ale także (właściwie to przede wszystkim!) dotyczy ludzi, z którymi pracowałam przez cały czas i bez których nie udałoby się zrealizować tak wielu marzeń i pomysłów. Za co jestem im naprawdę wdzięczna!

EWN: Przez kilka ostatnich miesięcy, razem z członkami grupy SocialErasmus, zorganizowaliście wiele niesamowitych projektów. Który spośród nich uważasz za swój największy sukces?

AGNIESZKA: Jestem bardzo związana z (projektem red.) SocialErasmus od początku, gdy trafiłam do naszej Sekcji. Chyba dlatego też nie jestem w stanie powiedzieć, który z projektów był dla mnie najważniejszy czy największy. Przy każdym z nich trzeba było poświęcić swój czas, dać coś od siebie. Pamiętam swoją radość, gdy zorganizowałam pierwsze wyjście do szkoły w ramach Erasmus in Schools. Byłam dumna, że Erasmusi chcieli wziąć udział w wydarzeniu, moja grupa chętnie włączyła się do pomocy, a uczniowie byli tak zainteresowani obcokrajowcami. Różnorodność wydarzeń jest spora – są przecież wyjścia do dzieci, młodzieży, osób starszych. Każde z nich cieszy mnie ogromnie i jest sukcesem, bo przecież robimy razem coś dobrego dla innych.

EWN: Część projektów narzucana jest „z góry”, czyli z poziomu Stowarzyszenia ESN Polska. Wiadomo jednak, że jako Koordynatorka masz też pewną swobodę działania. Które projekty wymyśliłaś sama albo przy pomocy członków swojej grupy i skąd wzięłaś na nie pomysły?

AGNIESZKA: Masz rację, że niektóre projekty realizujemy zgodnie z tym, co zakłada i planuje Stowarzyszenie ESN Polska. Jednak i tutaj mamy pewną swobodę i możemy dodać coś od siebie, zorganizować event w taki sposób, w jaki my go widzimy. Mam to szczęście, że pracuję z grupą otwartych osób, które mają wiele pomysłów i energii, by wcielić je w życie. Do naszych własnych sukcesów mogę zaliczyć choćby współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Poznaniu. Do tej pory udało nam się zorganizować dwie lekcje dla seniorów – języka włoskiego i francuskiego. W planach są dalsze spotkania, bo zarówno seniorzy, jak i Erasmusi byli bardzo zadowoleni z tego, że mogli wspólnie porozmawiać, wymienić poglądy i nawzajem się czegoś uczyć. Idee SocialErasmus-a są zbliżone do wolontariatu, dlatego staramy się działać w szerokim wymiarze społecznym. Jestem zadowolona z tego, że dwukrotnie odbyły się warsztaty języka migowego. To podkreśla fakt, że wszyscy jesteśmy równi i mamy takie same szanse. A skąd się biorą te wszystkie pomysły? Z życia, obserwacji, otwartych głów i chęci zrobienia czegoś więcej.

EWN: W wydarzeniach organizowanych w ramach SocialErasmusa zwykle uczestniczy wielu Erasmusów. Dwóch z nich – Salvatore z Włoch i Furkan z Turcji - za tę aktywność otrzymało tytuł Erasmusa Miesiąca. Jak to się dzieje, że zagraniczni studenci tak ochoczo współtworzą projekt, który nierzadko dotyka wrażliwych kwestii społecznych?

AGNIESZKA: Przyznam, że na początku bałam się, że Erasmusi nie będą tak chętnie uczestniczyć w wydarzeniach SocialErasmus-a, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Wydaje mi się, że ich postawa wynika z tego, że wreszcie mają czas zrobić coś innego, co niekoniecznie związane jest ze studiami. Są w nowym miejscu, wśród nowych ludzi i nic ich nie ogranicza. Żyjemy w takich czasach, że często brakuje nam kilku godzin w ciągu doby. Erasmusom z kolei wymiana daje wiele nowych możliwości i dlatego tak chętnie z nich korzystają. Jednak nie działoby się to, gdyby nie ich osobowość, bo oni są naprawdę chętni do działania, zaangażowani i mają potrzebę zrobienia czegoś nie tylko dla siebie.

EWN: Twoja kadencja na stanowisku Koordynatorki projektu SocialErasmus dobiega końca. Pozostaje zapytać, co teraz? Zostajesz, odchodzisz na „emeryturę”, a może SocialErasmus był dopiero pierwszym szczeblem Twojej ESN-owej kariery?

AGNIESZKA: SocialErasmus działa w myśl zasady „Leave Your Mark” i to prawda – ślad Sociala pozostanie we mnie na zawsze i jestem pewna, że cały czas będę silnie związana z tym projektem. Dał mi wiele energii, siły i motywacji. Dlatego na pewno ciągle będę się w niego angażować. Jednak chciałabym, żeby teraz ktoś inny mógł doświadczyć tego, co ja przez ostatni semestr. Dzięki projektowi SocialErasmus ciągle mam ochotę się rozwijać, więc faktycznie chciałabym, aby to był dopiero pierwszy szczebel ESN-owej kariery. Studia to w końcu nie tylko nauka i książki. Więc kiedy próbować, jeśli nie teraz?

W imieniu ESN Weekly News z Agnieszką rozmawiał: Mateusz Marciniak

Poniedziałek, 5 czerwca, godzina 17:00 – Language Workshops for children with ESN UAM Poznań

Wtorek, 6 czerwca, godzina 21:00 – Farewell Party with ESN UAM Poznań

Czwartek, 8 czerwca, godzina 10:50 – Let’s read fairy tales to children together with ESN UAM Poznań

Pamiętajcie też, że wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia sekcji śledzić możecie na bieżąco nie tylko za pośrednictwem ESN Weekly News. Na mieście mówi się, że warto polubić nasz facebook-owy fanpage!

Kontakt: news.uam.poznan@esn.pl, 785673675

Dyżur w biurze ESN UAM Poznań: piątek (9.06), 16:00-17:00