Piątek (19.05) – Poniedziałek (22.05). 5 członkiń ESN UAM Poznań pojechało do Wrocławia, by wziąć udział w National Platform, czyli najważniejszym zjeździe statutowym, w którym uczestniczą członkowie Sekcji z całego kraju. Podczas czterodniowych obrad sprawozdanie ze swojej działalności zdali członkowie ustępującego Zarządu ESN Polska oraz Komisja Rewizyjna, a następnie zaprezentowali się Kandydaci do przyszłego Zarządu. Był też czas na prezentację Kandydatur na organizatorów następnego National Platform oraz Spotkania Delegatów - o organizację tego drugiego ubiegała się między innymi nasza Sekcja, niestety ten zaszczyt ostatecznie przypadł Politechnice Krakowskiej. Najbliższe NP również odbędzie się w Krakowie. Poza oficjalnymi obradami był też czas na integracje i bale. Podczas jednego z nich, organizowanego we wrocławskim zoo, nasza Przewodnicząca - Kaja Janiszewska - otrzymała nagrodę dla Najbardziej Aktywnego Delegata! Podczas zjazdu wybrano członków Komisji Rewizyjnej na następną kadencję oraz National Representative, czyli Członka Zarządu ds. Kontaktów Międzynarodowych.

Środa, 24 maja. Po raz ostatni w tym semestrze odwiedziliśmy uczniów poznańskiej szkoły w ramach projektu Erasmus in Schools. Na lekcję języka angielskiego zaprosiło nas Gimnazjum nr 56 im. Józefa Wybickiego w Poznaniu. Gośćmi wydarzenia byli studenci z Tadżykistanu, Belgii oraz Rumunii. Opowiedzieli oni o swoich krajach, przedstawili prezentacje i podzielili się z młodszymi słuchaczami ciekawostkami na temat swoich krajów czy tradycji. Na koniec spotkania uczniowie i nauczycielka mogli zadać pytania. Była to niesamowita lekcja nie tylko języka, lecz także kultury.

Czwartek, 25 maja. W związku z przypadającym na piątek (26.05) Dniem Matki, odwiedziliśmy dzieci z przedszkola “Mali Europejczycy” w Poznaniu. To wyjątkowe święto było tematem przewodnim naszego spotkania. Dyskutowaliśmy na temat tego dnia oraz przygotowywaliśmy upominki dla mam. Wraz z przedszkolakami i studentami z Portugalii, Kazachstanu oraz Grecji przygotowywaliśmy okolicznościowe laurki. Wspólnie pisaliśmy życzenia i wykonywaliśmy rysunki. Zarówno Erasmusi, jak i dzieci miały wiele radości ze wspólnie spędzonego czasu. Niestety to już ostatnia wizyta w przedszkolu w tym semestrze. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne święta i okazje do odwiedzin.

Przygotowujący się do podjęcia zawodu nauczyciela języka angielskiego Furkan Atan z Balıkesir (Turcja) jest prawdziwym poliglotą – mówi po turecku i angielsku, uczy się francuskiego, ostatnio do tej listy dodał polski, a wkrótce zamierza dołączyć także rosyjski. Języki nie są jego jedyną mocną stroną – Furkan to też licealny mistrz ping-ponga, w mig łapie kontakt z ludźmi, a także z pasją zgłębia tajniki kultury. Ostatnim dwóm cechom dał wyraz aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach organizowanych przez ESN UAM Poznań. Udzielał się w warsztatach projektu ExchangeAbility, opowiadał o swoim kraju podczas prezentacji dla Cool’ture, a także nawiązywał kontakty z nastolatkami i dziećmi jako przykładny SocialErasmus. To wszystko sprawiło, że Furkan stał się naszym faworytem do przejęcia majowego tytułu Erasmusa Miesiąca.

Rozmowa z Furkanem to czysta przyjemność – jego imponujące zdolności językowe mogłyby przekonać nawet największego sceptyka, że w istocie da się nauczyć języka w przeciągu kilku miesięcy. Furkan jest tego chodzącym przykładem, a poniższy wywiad, przeprowadzony w całości w języku polskim, namacalnym dowodem.

ESN Weekly News: Opowiedz o swoich działaniach w ramach pobytu na Erasmusie w Poznaniu.

FURKAN: W wydarzeniu Turkish/Spanish Evening grupy Cool’ture przedstawiłem prezentację o Turcji w (klubie – red.) 9stóp. Zrobiłem też prezentację w szkole na Dzień Języka UAM. Chciałem pokazać moją kulturę osobom, które jej nie rozumieją. SocialErasmus to też jest bardzo dobry projekt.

EWN: Czy w Polsce możesz rozwijać także inne swoje zainteresowania?

FURKAN: Tak, interesuję się psychologią, a tutaj mam zajęcia z psychologii – pomogą mi one w przyszłości w zawodzie nauczyciela, będę potrafił lepiej dotrzeć do swoich uczniów. Poza tym gram w ping-ponga. Niedawno grałem pierwszy raz od dłuższego czasu. Idzie mi bardzo dobrze, ale gdybym trenował cztery razy w tygodniu, byłoby lepiej. W liceum byłem w szkolnej drużynie ping-pongowej, wygraliśmy z kolegami zawody i zdobyliśmy medale.

EWN: Dlaczego wybrałeś studia w ramach programu Erasmus+ właśnie w Polsce?   

FURKAN: Początkowo nie wiedziałem dużo o Polsce. Najpierw wybierałem się do Holandii, ale moje zgłoszenie nie zostało zaakceptowane. Potem wybrałem Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, bo to jest trzeci najlepszy uniwersytet w kraju. Wydział Anglistyki UAM jest bardzo prestiżowy, to ważne.

EWN: Jesteś teraz na drugim roku studiów.

FURKAN: Tak, na moim uniwersytecie w Balıkesir studia licencjackie trwają cztery lata, magisterskie dwa. W Polsce to trzy i dwa lata. W moim kraju po czterech latach nauki mogę już zostać nauczycielem na poziomie szkoły podstawowej i liceum.

EWN: Są jakieś inne różnice między studiowaniem w Polsce a studiowaniem w Turcji?

FURKAN: Nawet jeśli studiujesz anglistykę, nasi nauczyciele mówią po turecku – to jest bardzo złe w mojej opinii. Tutaj wszystko jest po angielsku. Tylko francuskiego uczę się po polsku – to jest bardzo trudne!

EWN: Nauka języków nie przychodzi Ci łatwo?

FURKAN: To zależy od ambicji. W zeszłym semestrze nie uczyłem się aktywnie polskiego. Miałem zajęcia, ale nie uczyłem się w domu – dlatego nie potrafiłem mówić po polsku. Ale w tym semestrze zacząłem się uczyć polskiego z moim kolegą Abdu z Tadżykistanu (student filologii polskiej – red.), który mówi dobrze po polsku, i dlatego mogę się komunikować z ludźmi. Jeżeli studiujesz angielski, musisz uczyć się dodatkowo innego języka – ja uczę się też francuskiego. Ale to jest bardzo trudne, myślę, że francuski jest trudniejszy niż polski! Ale ja uczę się polskiego dużo czasu i jeżeli będę się uczyć francuskiego tak samo dużo czasu, mogę poprawić swój francuski.

EWN: To tylko kilka miesięcy, a już tak dobrze mówisz po polsku!

FURKAN: Jeżeli mieszkasz tu dla języka to masz szansę się więcej nauczyć – przez komunikację z ludźmi, spacerując po centrum miasta widzisz słowa, możesz je zapamiętać przez ekspozycję. Jak wrócę do domu, będę uczył się słów przez Duolingo (internetowy portal do nauki języków – red.), żeby poprawić mój polski. W przyszłości chcę go wykorzystać do nauki innego języka, na przykład rosyjskiego. Jeżeli znajdę stypendium, może wyjadę do Rosji, żeby uczyć się rosyjskiego. Jeżeli znasz polski, łatwiej jest uczyć się rosyjskiego.

EWN: To ciekawy pomysł. Dlaczego chcesz uczyć się rosyjskiego?

FURKAN: W moim kraju jest wielu turystów mówiących po rosyjsku. Jeżeli nie będę mógł być nauczycielem, będę mógł zostać tłumaczem, na przykład rosyjskiego na turecki, albo polskiego na turecki. Potrzebuję tylko jeszcze poprawić mój język.

EWN: Masz jakieś ulubione polskie słowa?

FURKAN: „W ogóle” i „masakra”!

W imieniu ESN Weekly News z Furkanem rozmawiała: Zosia Kałużna

W ESN UAM Poznań wierzymy, że sport i zdrowa rywalizacja idą ze sobą w parze. Udowodniliśmy to podczas zawodów ESNOLYMPICS w Krakowie, gdzie byliśmy jedną z najbardziej zgranych ekip. Zresztą, sami zobaczcie!

 

 

Wtorek, 30 maja, godzina 18:40 – Get “OFF Situations” with ESN UAM Poznań

Środa, 31 maja, godzina 10:00 – Play Football at School with ESN UAM Poznań

Czwartek, 1 czerwca, godzina 12:40 – Let’s read fairy tales to children together with ESN UAM Poznań

Pamiętajcie też, że wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia sekcji śledzić możecie na bieżąco nie tylko za pośrednictwem ESN Weekly News. Na mieście mówi się, że warto polubić nasz facebook-owy fanpage!

Kontakt: news.uam.poznan@esn.pl, 785673675

Dyżur w biurze ESN UAM Poznań: piątek (2.06), 16:00-17:00